Nike prezentuje 3 wersje deskorolkowych outfitów, przygotowanych na nadchodzące Igrzyska Olimpijskie w Tokio.
By Piet Parra
Zacznijmy może od tego, że autorem trzech pierwszych strojów deskorolkowych kadr narodowych: USA, Francji i Brazylii, jest Piet Parra. Artysta, który znany jest z wielu wspólnych projektów z Nike, we współpracy z Seanem Malto, dołożyli wszelkich starań aby te stroje jak najbardziej odzwierciedlały różnorodność i odmienność skateboardingu. Stąd wzory, jak i kroje uniformów odbiegają mocno od tradycyjnego, olimpijskiego wizerunku tego typu odzieży. Kolorystyka i styl, poza podkreśleniem indywidualności skaterów, ma także nawiązywać do barw oraz tradycji sportów narodowych danych krajów. Dodatkowo, w ramach tematu olimpijskich outfitów, zaprezentowano dwie dobrze znane wersje modelu Bruin: Bruin ZoomX oraz Bruin React, które nawiązują do całego konceptu.
Zawsze pozostaje jakieś „ale”…
Osobiście, uważam że Nike wraz z Pietem Parra stanęli na wysokości zadania, bo któż inny byłby w stanie podołać tak trudnemu zadaniu? Pozostają jednak pytania, jak tak odmienni od siebie deskorolkowcy, jak np. Nyjah Huston czy Jamie Foy będą cię czuli i wyglądali w takich samych (choć fajnych) strojach. Jak wiadomo, problem tkwi w tym, że ubiór w przypadku skaterów jest nierozłącznie związany z ekspresją ich indywidualnego stylu i w tym zakresie tworzy z nim integralną całość. Kolejnym pytaniem, na które nie znam jeszcze odpowiedzi, to jak relacje sponsorskie, np. dotyczące butów będą się miały do zaprezentowanych Bruinów i czy skaterzy będą mięli w nich obowiązek jeździć. Wiadomo, że nie wszyscy riderzy jeżdżą w Nike. Czy to będzie tak, że w czasie startów będą obowiązywały własne buty, a po nich, reprezentanci krajów będą śmigać w Nike lub odwrotnie?
Na te i inne pytania, odpowiedź zapewne pojawi się wkrótce, tymczasem nie ma co sobie zaprzątać tym wszystkim głowy, tylko idźcie na deskę skorzystać z plusów globalnego ocieplenia.