Joe Buffalo, czyli indiańska legenda deskorolki jest głównym bohaterem dokumentu o tym, jak deskorolka pozwala wyjść nawet z największego gówna.
Szkoły rezydencjalne, czyli jak szkoły nie powinny wyglądać już nigdy więcej
Joe Buffalo to kanadyjski skater, Indianin pochodzący z plemienia Samson Cree, którego przodkiem ze strony mamy był wielki wódz Chief Poundmaker. W wieku 11 lat, został zabrany od rodziców do jednej ze szkół rezydencjalnych.
W największym skrócie, w tych okrytych złą sławą instytucjach, rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej mieli zostać wyzbyci z tożsamości, kultury i języka. Wszystko to w imię zasady „Kill the Indian, save the Man”. Szkoły te były powołane i finansowane przez kanadyjski rząd,a prowadzone przez Kościoły chrześcijańskie. Ciemna karta w księgach wielu historii, tym bardziej, że proceder ten trwał do 1998 roku! Wracając do Joe, to jak tylko podrósł i nadarzyła się okazja, to zawinął się stamtąd i pojechał do Ottawy jeździć na desce i zrealizować marzenie o zostaniu pro. Jednakże trauma pobytu w tym upiornym miejscu została na zawsze i wracała jak bumerang. 3 krotne przedawkowanie, pobyt w zakładzie penitencjarnym i mieszkanie na ulicy to tylko część tej historii.
Tony Hawk & Amar Chebib & The New Yorker
Nie chcę streszczać tego dokumentu, bo raczej każdy jest w stanie znaleźć 15 min na jego obejrzenie. Niech o jego jakości świadczy chociażby fakt, że głównym producentem jest Tony Hawk, ten od 900-tki i Play Station. Zachęcam jednak żeby sprawdzić Surviving the Horror of Residential Schools by Skateboarding, bo ten dokument jest po prostu prawdziwy, nie patetyczny. Upadek, duma, trauma, sukces. Propsy dla reżysera – Amara Chebiba.
Józef Bawół na prostej
W wieku 43 lat Joe Buffalo dopiął swego i został pro w Colonialism Skateboards. Teraz oddaje innym wszystko to co dostał od skateboardingu.